POLYAMID – PA 

 
(používané názvy: Akulon, Caprolactam, Durethan, Ertalon, Grilon, Grilamid, Lauramid, Maranyl, Nylatron, Nylon, Optamid, Pevalon, Rilsan, Stanyl, Sustamid, Tecast, Technil, Tecamid, Ultralon, Ultramid, Vestamid, Zellamid 202, Zellamid 250, Zytel)

 

 Tabuľky rozmerov a váh:

 

Základné charakteristiky:

– vysoká medza pevnosti: 70 – 110 Mpa

– húževnatosť: 12 kj/M2

– je obrobiteľný

– dobré trecie vlastnosti: µ = 0,15 – 0,5 ( suché trenie, hladená oceľ)

– široký rozsah pracovných teplôt: od -40 do +140 °C

– vysoká tvrdosť: M 85 – M 98

– hustota: 1,15 – 1,16 kg/dm3

– dobré únavové a tlmiace vlastnosti

– dobrá odolnosť voči opotrebeniu

– vynikajúca odolnosť voči tečeniu za studena

Základné materiály:

– PA 6 liaty, extrudovaný

Špeciálne materiály:

– Pre zabezpečenie zvláštnych požiadaviek sa vyrábajú vystužené kompozitové verzie a verzie plnené lubrikantmi.

Hlavné oblasti použitia:

– Ložiskové puzdrá, rúrkové ložiská, vedenia dopravníkových reťazí, ozubené kolesá, tlmiace bloky, hlavice kladív, čepele, izolačné prvky, izolátory, tesniace krúžky a podobne.

Technológia obrábania:

– Obrábanie tradičnými kovoobrábacími procesmi (rezanie, vŕtanie, sústruženie, frézovanie) len ostrými nástrojmi z uhlíkovej ocele, rýchloreznej ocele, tvrdokovu a diamantu (v niektorých príp. možné použiť drevoobrábacie nástroje)

– Pri vyšších obrábacích rýchlostiach sa odporúča chladenie (v =100-500 m/min pre sústruženie a frézovanie, v = 50-100 m/min pre vŕtanie).

Lepenie, zváranie:

– Je možné pri použití špeciálnych technológií.

Upozornenie:

– Vzhľadom k tomu, že PA sú vodou nasiakavé (až 3 obj. %), je potrebné pri ich použití vo vlhkom prostredí a pri výrobe presných súčiastok počítať so zmenami rozmerov a vlastností .

Materiály a ich vlastnosti:

Extrudované materiály:

PA 6, Farebné prevedenie: natur (biela), čierna

– Poskytuje najlepšiu kombináciu húževnatosti, pevnosti a mechanickej odolnosti vrátane dobrých elektroizolačných vlastností a chemickej odolnosti. Vzhľadom k týmto vlastnostiam je tento produkt možné označiť ako polyamid pre všeobecné použitie.

PA 6 MO, Farebné prevedenie: čierna

– Vzhľadom k obsahu MoS2, má voči PA 6 vyššiu pevnosť, tuhosť a lepšiu tepelnú odolnosť. Jeho húževnatosť a mechanická odolnosť sú horšie. Môže byť obrábaný na automatických obrábacích centrách.

PA 6 GF30, Farebné prevedenie: čierna

– Obsahuje 30% sklených vlákien, vzhľadom k tomu má voči PA 6 vyššiu pevnosť a rozmerovú stabilitu. Tiež je zvýšená maximálna prevádzková teplota.

PA 66, Farebné prevedenie: natur (krémová), čierna, červená, zelená, žltá, šedá, modrá

– V porovnaní s PA 6 má vyššiu pevnosť a tvrdosť. Takisto má lepšiu tepelnú a adhéznu odolnosť.

PA 66 MO, Farebné prevedenie: antracitová, čierna

– Vzhľadom k obsahu MoS2 je voči PA 66 tvrdší, pevnejší a má lepšiu rozmerovú stabilitu. Je však krehkejší. Prídavok MoS2 zlepšuje klzné vlastnosti a preto je použiteľný na výrobu samomazných klzných ložísk.

PA 66 GF30, Farebné prevedenie: čierna

– Obsahuje 30% sklených vlákien, vzhľadom k tomu má voči PA 66 vyššiu pevnosť a rozmerovú stabilitu. Tiež je zvýšená maximálna prevádzková teplota.

PA 12, Farebné prevedenie: natur, červená, zelená, žltá, modrá, šedá

– Voči materiálom rady PA 6 má menšiu nasiakavosť vodou, je extrémne húževnatý, odolný voči cyklickému namáhaniu a má dobrú oteruvzdornosť

PA 12 GF30, Farebné prevedenie: čierna

– Obsahuje 30% sklených vlákien, vzhľadom k tomu má voči PA 12 vyššiu pevnosť a rozmerovú stabilitu.

PA 4.6, Farebné prevedenie: hnedá

– V porovnaní so všeobecnými materiálmi PA 6 má väčšiu tuhosť a odolnosť voči tečeniu v širšom rozsahu teplôt. Môže byť používaný v širšom teplotnom rozsahu (80 – 150°C), kde materiály PA 6, PA 66, POM a PET nevyhovujú z hľadiska teplotnej odolnosti, rozmerovej stability, tepelného starnutia a únavy.

Liate materiály:

PA 6 G, Farebné prevedenie: natur (slonovinová), čierna

– Základný typ liatych PA. Jeho mechanické charakteristiky sú veľmi podobné extrudovanému PA 66 E. Ponúka výbornú kombináciu tvrdosti, pevnosti, rozmerovej stability a odolnosti voči opotrebeniu

PA 6 GH, Farebné prevedenie: natur (slonovinová), čierna

Vďaka špeciálnemu katalyzačnému výrobnému procesu je jeho húževnatosť a konštantná materiálová štruktúra lepšia ako u ostatných liatych PA materiálov. V porovnaní s čistým extrudovaným PA 6 má vyššiu pevnosť, rozmerovú stabilitu a odolnosť voči opotrebeniu.

– Kombinuje najlepšie vlastnosti extrudovaných a liatych PA. Je to široko využitelný konštrukcný materiál a je ekonomicky výhodnejší v porovnaní s ostatnými PA.

PA 6 GMO, Farebné prevedenie: čierna

– Vďaka plnivu MoS2 a sadziam má zdokonalenú odolnosť voči UV žiareniu. V porovnaní s verziou PA 6 G je tvrdší a má väčší modul pružnosti.

PA 6 GM, Farebné prevedenie: antracitová

– Vďaka rozptýleným čiastočkám MoS2 má lepšie trecie vlastnosti a odolnosť voči opotrebeniu. Plniaci materiál neovplyvňuje húževnatosť a únavovú pevnosť. Tento polyamid sa široko používa pri výrobe klzných súčiastok. V porovnaní s čistou verziou PA 6 G je tvrdší a má väčší modul pružnosti.

PA 6 GOL, Farebné prevedenie: žltá, čierna, zelená

– PA 6 aditivovaný lubrikačným olejom. Vynikajúci samomazný materiál určený najmä pre malé klzné rýchlosti a vysoké zataženia. V porovnaní s neaditivovanou verziou je koeficient trenia menší o 50%, čím významne narastá odolnosť voči opotrebeniu.

PA 6 GLU, Farebné prevedenie: červená

– PA 6 aditivovaný pevným a tekutým lubrikantom. Samomazný materiál určený najmä pre vyššie klzné rýchlosti. Vynikajúco sa dopĺňa s PA 6 GOL.

PA 6 GHS, Farebné prevedenie: čierna

– Tepelne stabilizovaný PA s obsahom antioxidantov je charakteristický vysokým stupňom kryštalizácie. V porovnaní s ostatnými neplnenými extrudovanými a tvarovanými PA má omnoho lepšiu odolnosť voči tepelnému starnutiu na vzduchu.

 

– Maximálna povolená prevádzková teplota je o 15 – 30°C vyššia. Tento materiál je využitelný na výrobu klzných ložísk, kde pracovná teplota prekračuje 60°C, alebo kde trecia teplota vzhľadom k zaťaženiu alebo rýchlosti dosahuje vysokých hodnôt.